• Archiwum

        • ROK SZKOLNY 2017/2018

          MARZEC 2018

          28 marca 2018 r. z okazji Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, odbył się konkurs poezji angielskiej.
          Uczestnicy konkursu prezentowali niezwykle wysoki poziom językowy i artystyczny.
          Wyniki konkursu
          klasy młodsze:
          I-sze miejsce: Zofia Marszałł
          II-gie miejsce: Krzysztof Dałek
          III-cie miejsce: Natalia Gołębiowska
          klasy starsze:
          I-sze miejsce: Joanna Koseda, Mateusz Marszałł
          II-gie miejsce: Natalia Kamińska, Mateusz Kasiński, 
          III-cie miejsce: Maria Retecka, Piotr Petri
          wyróżnienia:
          Aleksandra Żurańska
          Zuzanna Klimczak
          Cyprian Należny
          Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu, wytrwałości i zdolności!

          Styczeń 2018

          W styczniu 2018 r. naszą szkołę odwiedziła pani Grażyna Desperak-Kilińska,  nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Cypriana Godeckiego w Raszynie. Jest to szkoła, z którą współpracujemy w ramach przynależności do Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO. 
          Pani Grażyna Despersak-Kilińska przeprowadziła ciekawe zajęcia pt. "Edukacja dla pokoju", pokazując, co dzieci same mogą zrobić dla pokoju i, jak ważna jest edukacja.

           

          UNESCO 2017/2018

           

          The World’s Largest Lesson

           

          Na 70. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, obradującej 25-27 września 2015 r. w Nowym Jorku z udziałem 100 przedstawicieli państw, szefów rządów i liderów społeczeństwa obywatelskiego, przyjęta została „Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030”, wskazująca siedemnaście celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), do których osiągnięcia powinna dążyć cała międzynarodowa społeczność. Ten temat jest teraz wiodący w działaniach edukacyjnych.

           

           

           

          Wszystkie Szkoły Stowarzyszone UNESCO na całym świecie 18 września 2017 roku zorganizowały największą na świecie lekcję The World’s Largest Lesson, dotyczącą zagadnień związanych z celami zrównoważonego rozwoju.

           

          W naszej szkole, dodatkowo każda klasa opracowywała wraz z wychowawcą jeden z celów. Następnie najważniejsze informacje wraz z pracami plastycznymi, zostały zaprezentowane wszystkim uczniom na korytarzu szkolnym.  Efektem tych działań, jest uwrażliwienie i zwiększona świadomość uczniów na temat globalnych, światowych problemów oraz możliwości ich rozwiązywania.

           

           

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2015/2016

          We wrześniu szkolny koordynator p. Joanna Nietupska wzięła udział w odbywającej się w Łodzi Międzynarodowej Konferencji dotyczącej Edukacji Artystycznej zorganizowanej przez Polski Komitet ds. UNESCO pt. „Edukacja kulturalnainnowacyjne i kreatywne społeczeństwo". O potrzebie edukacji artystycznej we współczesnej szkole”. Konferencję otworzył i prowadził prof. Sławomir Ratajski Sekretarz Generalny PK ds. UNESCO. Swoim doświadczeniem podzielili się między innymi przedstawiciele ministerstw kultury i edukacji z Francji, Niemiec i Austrii.

          Nawiązaliśmy również współpracę ze Szkołą Stowarzyszoną UNESCO z Raszyna koło Warszawy.

              

          ROK SZKOLNY 2014/2015

          W związku z przypadającym 16 listopada Międzynarodowym Dniem Tolerancji proklamowanym przez UNESCO klasy piąte przygotowały prezentację multimedialną dla starszych klas. Konferencja Generalna UNESCO na swojej 28 sesji w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji:

          "Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja - wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju."
          Celem prezentacji było wyjaśnienie dzieciom, czym tolerancja jest, a czym nie jest i gdzie przebiega cienka linia między tolerancją tą prawdziwą a przyzwoleniem na bylejakość, nie wywiązywanie się ze swoich obowiązków czy przemoc.

          Na pierwszym piętrze powstała gazetka, poruszająca trudne tematy związane z tolerancją.  

             

          ROK SZKOLNY 2013/2014

          W związku z udziałem naszej szkoły w konferencji UNESCO w Ministerstwie Środowiska pt.„ Wychowywać w dialogu ze środowiskiem” zorganizowana została wystawa prac dzieci w języku angielskim pt. „Obiekty naturalne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO”.Uczniowie klas starszych przygotowali wystawę prac najciekawszych miejsc z naszego regionu, które mogłyby być propozycjami do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.                                                                                                                     

          ROK SZKOLNY 2012/2013

          W roku szkolnym 2012/2013 tematem wiodącym było „Nauczanie międzykulturowe”. Realizacja tego programu odbyła się poprzez następujące tematy:
          - Polskie rocznice pod patronatem UNESCO w latach 2012/2013.  
          W tym roku szkolnym przypadała 100 rocznica śmierci Bolesława Prusa (2012) oraz 100 rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego (2013).  Z tej okazji w gablocie UNESCO umieszczona została, krótka informacja z sylwetkami tych wybitnych osobowości, których bezdyskusyjny wymiar i dorobek związane są z misją UNESCO, a zwłaszcza z upowszechniającymi przez organizację ideami dialogu kultur i zrozumienia międzynarodowego.
          Nauczyciele języka polskiego przy tej okazji przybliżyli uczniom twórczość Bolesława Prusa, natomiast nauczyciel muzyki zapoznał uczniów z twórczością Witolda Lutosławskiego. W związku z Międzynarodowym Rokiem Lutosławskiego, szkolny chór zaprezentował w szkole oraz na sopockim molo piosenkę Pióreczko -Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
          W tym zagadnieniu skupiliśmy się głównie na europejskich obiektach wpisanych na Listę. W tym celu w szkole odbył się konkurs na najlepszą prezentację multimedialną nt. Europejskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
          Dodatkowo odbyła się szkolna wystawa prac plastycznych dowolnie wybranych obiektów architektonicznych z regionu europejskiego wykonanych w dowolnej technice.

          Podczas zajęć z języka angielskiego dzieci z klas młodszych, wykonały dużą mapę Londynu, na której umieściły własnoręcznie wykonane charakterystyczne dla tego miasta zabytki architektury oraz symbole.Uczniowie starszych klas wzięli udział w przygotowanym przez nauczycieli języka angielskiego quizie na temat kultury krajów anglojęzycznych. 


          W szkole odbył się konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej, poprzedzony wykonaną przez koordynatora gazetką zawierającą informację nt. tych krajów oraz ich kultury i sztuki.
          W celu rozpropagowania wielokulturowości w szkole, w świetlicy szkolnej dzieci z klas I-III pod opieką nauczycieli wykonały prace plastyczne dotyczące kultury i sztuki na świecie.Przeprowadzone również zostały w młodszych klasach lekcje na temat legend szkockich, których efektem była szkolna wystawa prac plastycznych.