Erasmus + - START!
W latach 2020-2022 nasza szkoła realizuje partnerski projekt Erasmus + Stwórzmy razem naszą książkę /Let's create our book together/. W projekt zaangażowane są szkoły podstawowe z pięciu krajów Europy: Litwy, Grecji, Włoch, Turcji i Polski. Uczniowie klas szóstych i siódmych, pod kierunkiem wyznaczonych nauczycieli, podejmują dodatkowe aktywności związane z realizacją zadań projektowych. Będą czytać różnego rodzaju książki, takie jak: nowele, poezje, biografie, filozoficzne. Każdy z partnerów skoncentruje się na czytaniu książek narodowych autorów, a kiedy dzieci się spotkają, podzielą się i wymienią wykonanymi zadaniami. Opracują scenariusz przedstawienia, w którym wystąpią, napiszą wypracowania, stworzą pisemko poetyckie. Będą doskonalić umiejętności w zakresie: nagrywania i montowania krótkich filmów, tworzenia prezentacji o naszej szkole, systemie edukacji, tradycjach i o dziedzictwie społeczno-kulturowym naszego kraju. Najbardziej zaangażowani uczniowie wezmą udział w międzynarodowych warsztatach LTTA, które pobudzą ich kreatywność, a jednocześnie pomogą im zmniejszyć stereotypy i uprzedzenia. Spotkania dadzą możliwość występowania przed publicznością i komunikowania się w języku angielskim. Organizacja spotkań międzynarodowych zwiększy dynamizm uczniów, ich postawy obywatelskie, szacunek, odpowiedzialność i odwagę do działania jako przyszłych liderów i aktywnych obywateli we własnych społecznościach, krajach i w Europie.
Udział w projekcie ma wpłynąć na lepsze przygotowanie do pełnienia różnych ról społecznych. Utworzyliśmy pięć różnych kół: literackie, ICT (informatyczno - komunikacyjne), kulturalne, artystyczne i poetyckie. Uczniowie wykonali już pierwsze zadania. Wykonali plakaty i logo projektu, czytają pierwsze opowiadanie i tworzą do niego scenariusz. Nauczyciele języka polskiego, informatyki, plastyki i języka angielskiego na bieżąco będą informowali uczniów o kolejnych zadaniach do wykonania.
Anita Krajewska
Koordynator Projektu Erasmus +
Nauczyciel Języka Angielskiego
Działamy!
Pomimo nauczania zdalnego nie zapominamy o naszym projekcie. Uczniowie i nauczyciele prężnie działają, by móc zrealizować wszystkie zadania programu Erasmus, a także wyruszyć, by spotkać się z reprezentantami innych krajów.
Uczniowie przeczytali już dodatkową lekturę, napisali scenariusze, a teraz udoskonalają i tłumaczą dialogi.
Jak dobrze pamiętacie, jeszcze niedawno zachęcaliśmy Was do oddawania głosów na logo projektu. Do konkursu stanęli przedstawiciele wszystkich krajów uczestniczących w projekcie. Po podliczeniu głosów, z największą ich ilością, zwyciężyło logo przygotowane przez uczniów z Grecji. To ono będzie symbolizowało aktualną edycję programum Erasmus + Lets create our book together.
Wybieramy logo!
Od września 2020 roku nasza szkoła bierze udział w projekcie Erasmus +. Uczniowie wykonali już pierwsze zadania, czytają opowiadanie i tworzą do niego scenariusz. Wykonali plakaty i logo projektu.
Przyszedł czas na wybranie jednego spośród wszystkich, przygotowanych przez kraje zaangażowane w projekt.
Zachęcamy uczniów do oddawania głosów na logo, które najlepiej oddaje tytuł aktualnej edycji projektu: Stwórzmy razem naszą książkę /Let's create our book together/.
Głosy można oddawać na stronie:
https://linkto.run/p/B58FGV5H
Wyjazd coraz bliżej!
Dobiegła już końca kolejna część działań projektowych. Uczniowie skończyli nagrywanie filmu na podstawie stworzonego przez siebie scenariusza. Dialogi, które napisali, powstały na podstawie lektury „Sztuka programowania” Wojciecha Cesarza.
Wielkim krokami zbliżają się kolejne punkty programu: planowana na koniec marca 2022 roku podróż, i goszczenie partnerów - nauczycieli i uczniów w Polsce, w maju 2022 r.
Wszystkich zaangażowanych w realizację projektu uczniów prosimy o złożenie załącznika nr 1, a uczniów chętnych do wyjazdu o złożenie załącznika nr 1, 2, 3 z dodanego poniżej pliku i wysłanie skanu dokumentów na adres szkoły, lub złożenie ich osobiście do 9 lutego 2022 r.
REGULAMIN_UDZIALU_W_PROJEKCIE_ERASMUS.pdf
Relacja z wyjazdu!
Zaczęło się od tworzenia loga, następnie czytanie dodatkowej lektury, pisanie scenariusza i zaprezentowanie przedstawienia, aż przyszedł czas na kolejny punkt programu Erasmus +. Uczniowie szkoły, wraz z nauczycielkami: panią Anitą Krajewską i Dorotą Stykowską wzięli udział w wymianie i wyjechali do Grecji.
Przez 6 dni poznawali kulturę kraju oraz brali udział w warsztatach, grach, tańcach i zabawach. Poznawali tradycje i zwyczaje Greków, opowiadali o Polsce i Sopocie, a przede wszystkim integrowali się i nawiązywali nowe znajomości.
Byli w Urzędzie Miasta Chios, gdzie zostali ciepło przyjęci, a uczniowie wypowiadali się po angielsku o projekcie, w którym biorą udział.
Oczywiście nie mogło zabraknąć Belgijki, ten taniec od lat łączy pokolenia! Wystarczy popatrzeć na zdjęcia!
Erasmus + w Sopocie
Uczniowie naszej szkoły szczęśliwi, opaleni i co najważniejsze wyposażeni w nowe doświadczenia i umiejętności wrócili do Polski. Zregenerowali siły i już witali uczniów krajów partnerskich w murach Zielonej Ósemki, a to wszystko działo się w drugim tygodniu maja (9-13.05.2022).Pierwszego dnia zagraniczni goście zostali uroczyście powitani przed szkołą, mieli też okazję wziąć udział we wspólnej lekcji języka angielskiego. Drugiego dnia uczniowie prezentowali wyniki swojej pracy – objaśniali morały przeczytanych utworów literackich, dyskutowali, pracowali w grupach i tworzyli rysunki, a także uzasadniali znaczenie tych morałów w życiu każdego człowieka. Sopoccy uczniowie pracowali z utworem Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo Zgubiona dusza. W kolejnych dniach goście zwiedzili Gdańsk i Toruń, poznawali polskie smaki, byli z wizytą u Prezydenta Miasta Pana Jacka Karnowskiego oraz wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach literacko-plastycznych w sopockiej Minitece, gdzie w języku angielskim wysłuchali bajki pt. Szaty Cesarza, a następnie wykonali piękne prace plastyczne. Zatańczyli nasz taniec narodowy - polonez oraz belgijkę. Ostatniego dnia do polskich uczniów dołączyli także ukraińscy. Starsze uczennice przygotowane przez panią Laurę Kolesnyk pięknie zaprezentowały taniec Podolanka, a dzieci z oddziałów przygotowawczych klas I-III zaśpiewały piosenkę Czerwona Kalina, w czym wspomogły je panie Jolanta Burny i Ludmila Kiba. Nasi goście obejrzeli przedstawienie stworzone pod kierownictwem pani Elżbiety Kulpińskiej Sztuka Programowania opartego na tekście Wojciecha Cesarza i stworzonych przez siebie dialogach, a także w czasie warsztatów z panią Dorotą Stykowską i Aleksandrą Narloch – Kopyłowicz poznali legendę o Sopońce. Wizyta LTTA stanowiła także okazję do zaznajomienia gości z naszym systemem edukacyjnym, szkołą, miastem i okolicą.
Kolejny rok - kolejne możliwości
To już kolejny rok udziału Sopockiej Ósemki w projekcie Erasmus +, a nasi uczniowie dalej nie zwalniają tempa. W I semestrze koncentrują się na zadaniach związanych z poezją. Przeczytali wybrane wiersze Juliana Tuwima i Wisławy Szymborskiej. Poszukiwali ciekawej literatury. Niektórzy z nich nauczyli się na pamięć wierszy po angielsku, a inni wykonali prezentacje PPP na temat dwóch polskich poetów, również w języku angielskim.
Uczestnicy przygotują się do warsztatów, które odbędą się we Włoszech.
Wszyscy zaangażowani w projekt i systematycznie wykonujący zadania wypełnili dokumenty, które otrzymali od koordynatora projektu.
Kolejny etap programu Erasmus + już za nami, czas na wspomnienia z Włoch.
27 listopada 2022 r. grupa najbardziej zaangażowanych uczniów szkoły udała się do San Salvo, malowniczego miasteczka położonego na wschodnim wybrzeżu Włoch. Na miejscu, uczestnicy mieli okazję zaprezentować ciekawe informacje o Polsce, opowiedzieć o trójmieście, Sopocie, a także poznać kraje partnerskie, poprzez słuchanie prezentacji rówieśników. Uczniowie recytowali wiersze znanych polskich poetów: Wisławy Szymborskiej i Jana Brzechwy po angielsku, a także w międzynarodowych zespołach brali udział w warsztatach poetyckich i teatralnych. Zwiedzili piękne miasteczka położone nad Adriatykiem, poznali faunę i florę tego regionu.
To był wspaniały czas pełen nowych doświadczeń i znajomości.
Relacja z wyjazdu - Litwa!
Dobiegł końca ostatni wyjazd uczniów w ramach projektu Erasmus + Let’ s create our book together.
Przygotowując się do tej mobilności, uczniowie przeczytali dodatkową lekturę pt. "Portrety Polaków Fryderyk Chopin" Jana Pyzio. Następnie, na jej podstawie, napisali dialogi do scenek z życia F. Chopina, które zostały przetłumaczone na język angielski.
Efektem pracy nad lekturą było nagranie video, które uczniowie prezentowali w Silute, tak jak pozostali uczestnicy, którzy zaprezentowali wybrane przez siebie postacie: greckiego Arystofanesa, włoskiego Leonarda Da Vinci, litewskiego M.K. Ciurlionisa oraz tureckiego Rumi. Informacje o tych personach stanowiły osnowę działań projektowych.Uczestnicy wyjazdu mieli także okazję do wzbogacenia swojej wiedzy muzycznej oraz wysłuchania koncertu kompozycji Fryderyka Chopina i Mikalojusa K. Ciurlionisa, przygotowanego przez Szkołę Muzyczną. Odwiedzili Urząd Miasta w Silute, muzeum, a także bibliotekę, w której wzięli udział w quizie dotyczącym wiedzy o prezentowanych podczas wyjazdu postaciach.
To był wspaniały czas do podszkolenia języka, nawiązania nowych międzynarodowych znajomosci, a także zwiedzenia sąsiadującej z Polską Litwy.