Informacje
"Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie"
Maria Grzegorzewska
Od 2001 r. jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnymi. W chwili obecnej w naszej szkole funkcjonuje sześć klas integracyjnych na różnych poziomach.
W naszej szkole wiele się dzieje. Uczniowie klas integracyjnych nie tylko się uczą, ale również aktywnie uczestniczą w życiu klasy i szkoły.
Rozwijają swoje zainteresowania i poszerzają wiadomości o świecie. Uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne: koła przedmiotowe, plastyczne, informatyczne, sportowe, teatralne. Należą do zespołu Kontredans i chóru szkolnego. Uczą się współdecydować jako członkowie samorządu szkolnego. Biorą udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, akademiach szkolnych oraz projektach. Szkoła ma dostosowania architektoniczne, dzięki którym uczniowie z dysfunkcją narządu ruchu mają możliwość swobodnego poruszania się po niej.
Uczymy się i bawimy wspierając siebie wzajemnie. Integracja niesie za sobą wartości uczące: tolerancji, radości z „dawania”, dostrzegania potrzeb innych, rozbudza świadomość tego, że wszyscy ludzie mają równe prawa, choć mają inne możliwości rozwojowe.
W ramach działań specjalistycznych szkoła nasza oferuje:
- zajęcia rewalidacyjne rozwijające i usprawniające procesy poznawcze,
- terapię pedagogiczną usprawniającą zaburzone funkcje słuchu, wzroku i ruchu,
- zajęcia logopedyczne usprawniające zaburzenia mowy,
- zajęcia socjoterapeutyczne korygujące problemy w zachowaniu.
• Zespoły klasowe liczą od 15 do 20 uczniów, w tym do 5 uczniów niepełnosprawnych.
• Dzieci niepełnosprawne, które chcą uczyć się w klasie integracyjnej, muszą przejść badanie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i uzyskać orzeczenie zezwalające na uczenie się w klasie integracyjnej. Do takich klas kierowane są: dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, niedowidzące i niedosłyszące, dzieci z autyzmem, niesprawne ruchowo, z niepełnosprawnością sprzężoną.
• W klasach integracyjnych pracuje dwóch nauczycieli: nauczyciel wiodący (nauczyciel przedmiotu) oraz nauczyciel ze specjalnym przygotowaniem (pedagog specjalny). Aby osiągnąć główny cel nauczania i wychowania, jakim jest rozwijanie niezaburzonych funkcji fizycznych i psychicznych, korygowanie nieprawidłowości rozwojowych i rozwijanie uzdolnień uczniów, nauczyciele nauczający w klasach integracyjnych posiadają specjalistyczne przygotowanie.
• W klasie integracyjnej realizowany jest taki sam program nauczania, jak w każdej innej, równoległej klasie. Realizowane treści są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci niepełnosprawnych. W nauczaniu integracyjnym wszyscy uczniowie pracują na lekcji opierając się na tym samym temacie, ale w stopniu zależnym od własnych możliwości. Klasa integracyjna kształci więc umiejętność wykonywania pracy indywidualnie i zespołowo.
• Uczniowie niepełnosprawni mogą również rozwijać swoje zdolności w ramach kół zainteresowań wspólnie ze zdrowymi dziećmi.
• Z każdym uczniem niepełnosprawnym, w zależności od jego potrzeb, przez cały okres jego edukacji pracują specjaliści z zakresu pedagogiki, psychologii, logopedii, reedukacji czy rehabilitacji oraz wychowawca i nauczyciele z danego przedmiotu. Wszystko odbywa się przy pełnej współpracy nie tylko wyżej wymienionych osób, ale również włączona jest w to poradnia psychologiczno-pedagogiczna, specjalistyczna poradnia medyczna oraz rodzice czy opiekunowie danego dziecka.
•Mała liczba uczniów w klasie przy jednoczesnej pracy dwóch pedagogów pozwala na szybsze i dokładniejsze zdiagnozowanie ewentualnych przyczyn trudności w nauce dziecka zdrowego, jak również daje możliwość „odkrycia" dziecka wybitnie zdolnego. W wyżej wymienionych przypadkach indywidualne zajęcie się obydwoma uczniami przynosi efekty. W pierwszym przypadku pozwala na pokonanie trudności w nauce, w drugim pozwala rozwinąć dodatkowe uzdolnienia ucznia. Aktywność dzieci zdrowych, ich żywiołowość mobilizuje dzieci niepełnosprawne do pracy na lekcji i poza zajęciami. Wspólne przebywanie z dziećmi zdrowymi, uczestnictwo w grach i zabawach jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój dziecka niepełnosprawnego.
Korzyści integracji:
- brak podziału uczniów na pełnosprawnych i niepełnosprawnych,
- poczucie bezpieczeństwa dla każdego ucznia,
- dostrzeganie w każdym dziecku zdolności i rozwijanie ich,
- bliska współpraca z rodzicami,
- wiara w możliwości dziecka,
- rozwój pozytywnych postaw i więzi psychospołecznych tj. tolerancji,
- chęci niesienia pomocy, ufności, zaradności, wiary w to, że wszyscy ludzie
- mają takie same prawa,
- rozwój samodzielności,
- poszukiwanie nowych form i metod pracy,
- dostosowanie wymagań do indywidualnych możliwości dziecka,
- przezwyciężanie trudności,
- brak izolacji społecznej,
- przełamanie stereotypów dotyczących podejścia do kształcenia dziecka niepełnosprawnego.
Najważniejsze cele integracji:
- stworzenie każdemu dziecku optymalnych warunków rozwoju w sferze procesów poznawczych i intelektualnych, w sferze emocjonalno społecznej, w sferze psychologicznej, w zakresie sprawności manualnej,
- wykształcenie u wszystkich dzieci postaw tolerancji, akceptacji, szacunku, wrażliwości, serdeczności, gotowości służenia pomocą,
- przeciwdziałanie istniejącym w społeczeństwie tendencjom do izolacji osób niepełnosprawnych,
- zdobycie nowych i cennych doświadczeń i umiejętności.
Zespół integracyjny - grupa specjalistów, która inicjuje i monitoruje przebieg procesu integracji w naszej szkole:
· mgr Śliżewska Małgorzata – przewodnicząca zespołu, pedagog specjalny
· mgr Kulpińska Elżbieta - pedagog specjalny
· mgr Rohde Agnieszka - pedagog szkolny i pedagog specjalny
· mgr Kurzawa Małgorzata - pedagog specjalny
· mgr Burny Jolanta - pedagog specjalny
· mgr Murat Alicja - pedagog specjalny
· mgr Krymkowska Katarzyna – pedagog specjalny
· mgr Agata Kuchcińska – nauczyciel terapeuta
mgr Monika Wittmann– nauczyciel terapeuta